V rozpore s tým, čo dnes veda vie, vládni odborníci stále tvrdia, že očkovať odporúčajú aj tých, ktorí covid prekonali. Nielenže čo i len jedna dávka vakcíny po prekonaní covid je nepotrebná, je aj nebezpečná
Dokonca v žiadnom prípade konzílium odborníkov neodporúča pred očkovaním testovanie – PCR, antigénne alebo na protilátky, aby azda osoba zistila, či už covid náhodou neprekonala alebo práve neprekonáva. Podľa ministra Krajniaka sa múdre rozumy odborníkov rozchádzajú len v tom, či očkovať tých, čo covid prekonali, po 2 týždňoch alebo 3 mesiacoch. Aj pre seniorov, aj ďalších, ktorí si už svoje odtrpeli v nemocnici, vakcína má byť tá jediná spása. Krajniak to chce nechať na lekárov a miestnych špecialistov. Jeho kresťanske svedomie by však malo zbystriť pozornosť.
Očkovanie jednou dávkou po prekonaní Covid sa zakladá na jedinej nerecenzovanej štúdii amerického profesora Floriana Krammera ktorý aj otvorene uvádza svoj konflikt záujmov, že pred rokom 2020 pracoval pre koncerny Pfizer a Merck. Jeho štúdiu dokonca financoval vládny Fauciho NIAID inštitút, ktorý je sám v konflikte záujmov, pretože profituje z patentov, ktoré sú súčasťou vývoja vakcín proti covid-19.
A hoci Krammer zisťuje, že u tých s prirodzenou imunitou po jednom očkovaní sa výrazne zvýšujú nežiaduce účinky, odporúča to vytrpieť, rozumej prežiť len pre zvýšenie hladiny protilátok na takú istú alebo vyššiu úroveň ako majú plne zaočkovaní. Jeho záver naznačuje, že tí s prirodzenou imunitou majú nižšiu hladinu protilátok, ktoré však pred očkovaním neuvádza. Pritom štúdia zverejnená v časopise Lancet ukázala, že po očkovaní tí s prirodzenou imunitou mali až 140-násobne zvýšené sérum protilátok a varuje pred reaktogenitou, tj zhoršenými nežiaducimi účinkami.
Viacero štúdií (odkazy v tomto článku) zistilo, že ľudia, ktorí prekonali covid-19, majú imunitu z protilátok na viac ako rok. Štúdie T-buniek však potvrdzujú, že kvalitnú imunitu majú aj tí, ktorí prekonali covid s ľahkými príznakmi a majú tak silnú imunitu, že mukozálne protilátky vírus zneškodnili, ale nevytvorilo sa im dosť protilátok v krvi. Výskum pamäťovej imunity v Kalifornii potvrdil, že podobne ako pri SARS-CoV-1 hladina T-lymfocytov klesá veľmi pomaly a preto poskytuje ochranu pred covidom na roky až desaťročia.
Pamäťová imunita z vakcín nedosahuje ani len priemerné hodnoty tých, ktorí prekonali Covid – vysvetľuje vedúca výskumu pamäťovej imunity na univerzite v Brne, doc. MUDr. Irena Koutná, PhD. Nevýhodou vakcín je, ako uviedla, že reagujú len na S-proteín, teda časť vírusu, ktorá je zodpovedná za naviazanie na ľudské bunky a preto je ochrana zaočkovaných slabá pri mutáciach vírusu. No pri prirodzenej imunite „keď chorobu prekonáte, tak máte vyvinutý systém, aby reagoval na celý vírus“ a účinne chráni aj pred variantami na rozdiel od vakcín. Koutná označuje prirodzenú imunitu ako kvalitnejšiu, ale aj množstvo odborníkov, ktorí sú však v poslednej dobe viac a viac cenzúrovaní za vyjadrenia, ktoré boli v minulosti široko akceptované.
Nedávno pre vedecky podložený názor, že ľudí po prekonaní covid očkovať netreba, cenzúroval Twitter prestížneho harvardského epidemiológa Martina Kulldorffa. Odborníkov, ktorí odrádzajú od očkovania po prekonaní Covid, je v zahraničí mnoho. V slovenských médiach to bol prof. Vladimír Krčméry, kto v súvislosti s úmrtiami po očkovaní vakcínou AstraZeneca často argumentoval tým, že krvné zrazeniny sa vyskytujú pravdepodobne ako reakcia u tých, ktorí už mali predtým prirodzenú imunitu voči SARS-CoV-2. Obdobné v našich zemepisných šírkach tvrdí český profesor imunológie Jiří Beran.
Na základe uvedeného by mal minister Milan Krajniak jednoznačne prehodnotiť odporúčanie pre ZSS a DSS a riadiť sa viac opatrnosťou ako prehnaným nadšením z očkovania. A to, že by bolo potrebné pre uvedené prehodnotiť aj zloženie pandemickej komisie či konzília odborníkov je zas výzva pre ministra zdravotníctva. Niekto ju však na vláde musí otvoriť. Minister Krajniak by mohol mať na to odvahu, keďže on ako prvý v septembri prišiel s preplácaním vitamínu D3 pre klientov DSS, keď odborníci účinok vitamínov na ľahší priebeh covidu popierali či spochybňovali. Vyslal však signál verejnosti.
Profylaktické odporúčanie Déčka, hoci v malej dávke, sa napokon dostalo aj do štandardných protokolov liečby MZ SR, ale až minulý mesiac pod tlakom dnes už desiatok recenzovaných štúdií. Dnes by sa mali kajať práve títo popierači vitamínov pri pohľade na štatistiku úmrtí vo Fínsku, kde covidovú sezónu prežili bez lockdownov a s minimálnymi úmrtiami vďaka odporúčaniu 4 000 IU vitamínu D3 denne ako profylaxiu. Pardón, rovno vyhadzov za také odporúčania: Len aby sa ľudia nepredávkovali vitamínami, vakcínami ich pokojne predávkujme, keď Covid prežili.