Možno ste jedným z tých ako ja, kto prekonal covid, šiel na test protilátok a vyšli mu negatívne. Ako viem, že som teda kovid prekonala? Okrem toho, že som mala covidové príznaky, dala som si urobiť test v Čechách, kde robia test na neutralizačné protilátky aj T-lymfocyty
Ak si chcete dať otestovať protilátky ako samoplatca, ponúkajú sa Vám u nás viaceré možnosti. Po očkovaní Vám zistia prítomnosť IgG neutralizačných látok na S1 a S2 proteín, pretože len tieto proteíny telo zaočkovaného vyrába. Ak však chcete vedieť, či ste prekonali covid, potrebujete vedieť, či si Vaše telo vytvorilo IgG protilátky na nukleokapsidový proteín alebo na spike proteíny.
Lenže zväčša u nás ponúkané testy Vám zistia len IgG protilátky na nukleopsid alebo na spike proteíny, a nie jedno aj druhé. Aby ste zistili protilátky na oboje, musíte si objednať dva rozdielne testy. A potom tu máte možnosť otestovať sa na všetky Ig protilátky, teda nielen IgG (čo skúmajú testy protilátok po očkovaní i prekonaní), ale aj na IgM a IgA. IgM potvrdzuje aktívny priebeh ochorenia a IgA mukozálnu imunitu, teda protilátky na sliznici.
Pritom môžete dopadnúť presne ako ja, že IgA máte skôr pozitívne, ale IgG máte negatívne a to ešte 8 mesiacov po prekonaní ochorenia. To znamená, že ste covid prekonali, ale Vaša imunita je tak vynikajúca, že vírusu sa zbavila na slizniciach a priebeh ochorenia bol veľmi ľahký. IgG som mala negatívne (viď tu) ešte aj dva týždne po prekonaní, keď som si dala otestovať protilátky, kým manžel mal pozitívne (viď tu)
Mne prirodzenú imunitu po prekonaní Covid, ktorá je síce negatívna z IgG protilátok (aj spike proteínových aj nukleokapsových), však potvrdil test T-lymfocytov, tzv. pamäťovej alebo bunkovej imunity (viď tu). A tento je síce u nás zatiaľ nedostupný, ale je už dostupný v rôznych európskych krajinách a ešte v jari bol schválený aj Americkou liekovou agentúrou. T-bunková imunita je najspoľahlivejšia na otestovanie, ponúka najlepší obraz o prekonaní ochorenia, či už s príznakmi alebo bez.
Test som spolu s manželom absolvovala v Novom Jičíne na potvrdenie T-lymfocytov a protilátok proti Covid-19. Manželovi mesiac predtým test na protilátky po prekonaní v Medirexe ukázal negatívny výsledok, kým mesiac po tom mu AgelLab test v Novom Jičíne potvrdil pozitivitu. Prvý test bol totiž zameraný len na nukleokapsidy a z výsledku českého testu je zrejmé, že sa mu vytvorili protilátky na spike proteíny, ktoré má stále v dostatočnom množstve pre pozitívny výsledok.
Paradoxom však je, že si objednal test za 30 Eur v testovacom centre cez Medirex, ktorý na webe za túto cenu ponúka test na S1 a S2 protilátky tj. S-anti-SARS-CoV-2 S1,S2 prot. (CLIA), ale výsledok manželovho testu uvádzal hodnoty na S-anti-SARS-CoV-2 N prot. (ELISA), teda na nukleokapsid proteín N, pričom S znamená sérum. Hodnoty protilátok na nukleopkapsid proteín si možno v Medirexe otestovať pre IgG protilátky spolu s IgA a IgM za 50 Eur, viď tu.
Podobne je to v laboratóriu Schneider, kde každý test stojí len 15 Eur. Po očkovaní Vám odporúčajú ten na S1 protilátky. Po prekonaní infekcie však testujú protilátky na nukleokapsid proteín, ktorý označujú v názve testu ako NP pre IgM a IgG. Teda ak by sa Vám po chorobe vytvorili protilátky na spike proteín, tak potrebujete ešte aj druhý test „po očkovaní”. Hoci, ak by ste mali protilátky na S2, tak skončíte napriek vytvorenej imunite negatívni.
Ak sa dáte otestovať krátko po ochorení, tak hladina nukleokapsidového proteínu by mohla byť v dostatočnom množstve na pozitívny výsledok. Lenže práve tento proteín veľmi rýchlo klesá (zhruba po 2 týždňoch). Preto, ak si chcete otestovať protilátky len preto, aby ste zistili, či náhodou ste kovid neprekonali bez príznakov alebo ako nádchu v lete, keď ste však doklad o teste nikam nepotrebovali, ale teraz po zavádzaní opatrení po okresoch by sa Vám zišiel, objednajte si radšej dva testy – najprv IgG proti S1 a S2 a v prípade jeho negativity následne aj na IgG proti nukleokapsidovému proteínu.
Alebo lepšie, hoci nie najlacnejšie (3500 Kč) sa otestujte kúsok za hranicou v ČR v Novom Jičíne na T-lymfocyty a protilátky. Osobne som išla na test len preto, že som chcela vedieť, či mám prirodzenú imunitu aj 8 mesiacov po prekonaní covid, ako potvrdzujú všetky štúdie o prirodzenej imunite. Je ich už 15, tie ktoré skúmali hladinu t-lymfocytov, potvrdili ochranu na roky až desaťročia, podobne ako je pri SARS-CoV-1. Švédi nedávno potvrdili, že protilátky stále majú ľudia, ktorí prekonali covid na jar 2020. Rovnako všetkým po prekonaní uznáva imunitu pre covid pass aj štát Izrael, nie ako u nás, kde je to len 180 dní od prekonania
Test protilátok mi u nás na 1. aj 7. mesiac od prekonania stále ukazoval negatívny výsledok. V Novom Jičíne mi bolo vynikajúco vysvetlené, ako to funguje s protilátkami, hoci už skôr som vedela, o bunkovej imunite, no nie o protilátkach. Tie sa totiž nemusia pri ľahkom priebehu vytvoriť, ale T-lymfocyty si pamätajú prekonanú infekciu. Tie sú spoľahlivým ukazovateľom. Ich hladina síce rýchlo klesá, ale postačujú, aby sa zmobilizovali v prípade invázie známym vírusom.
Z medializovaných informácií Doc. Ireny Koutnej, mikrobiologičky z Brna, som tušila, že som falošne negatívny prípad výsledku testu na protilátky, lebo som covid prekonala tak ľahko, len s bolesťou hlavy. Obdobnú bolesť som mala aj v minulosti pri zápale dutín, hoci to bývalo oveľa horšie a dlhšie pre intenzívne tečenie z nosa. Covid zápal bol nasucho. Pripisujem to tomu, že som bola nadopovaná vitamínmi (5 000IU vitamínu D3, zinok a 1-2g vitamínu C denne od jesene do jari). Rovnako profylakticky užíval vitamíny aj môj manžel, hoci jeho priebeh bol o trošku ťažší.
Teda ťažší len v tom, že ako chlap na deň zaliezol do postele, čo som si ja pri 5 deťoch nemohla dovoliť. Dal si vitamíny až večer, ale ďalšie dni už fungoval hoci s bolesťou hlavy a kĺbov. Nemali sme ani teplotu, ani kašeľ, ani stratu čuchu. Deti žiadne príznaky okrem bábätka, čo so mnou spí, ono malo jednu noc zvýšenú teplotu. Mňa brutálne bolela hlava. Dávala som si 0,5g vitamínu C každé 2 hodiny, až bolesti popoludní prestali. Ďalší deň sa zopakovalo to isté, až som pochopila, že musím si dať Céčko aj v noci. Tretí deň som sa zobudila bez bolestí, no s Céčkom a ďalšími doplnkami som stále pokračovala ešte pár dní.