Prezident imunológov so závratnými príjmami od výrobcu vakcín ju ďalej šíri
V diskusii o ochrane, ktorú poskytuje prirodzená imunita po prekonaní COVID-19 a umelá imunita, získaná očkovaním, sa často objavuje tzv. „Manaus“ argument. Údajne sa v tomto brazílskom meste väčšina nakazila a prirodzená imunita im nepomohla, lebo sa znova infikovali. Článok v časopise The Economist odhaľuje, v čom bola táto informácia hoaxom. Paradoxne ju u nás šíri Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie
Už viacero výskumov – v Kalifornii, Rakúsku a Katare potvrdilo, že prirodzená imunita po prekonaní COVID-19 pretrvá na roky až desaťročia. Na rozdiel od experimentálnych vakcín, u ktorých stále nevieme akú dĺžku ochrany poskytujú. Núdzové schválenie dostali len s podmienkou, že ochrana potrvá aspoň 6 mesiacov. Ak totiž prirodzená imunita takto funguje, je na mieste, aby odborníci ale aj verejnosť žiadala, aby tí, ktorí ochorenie prekonali, mali potvrdenie o imunite na dlhšie ako 3 mesiace, ako je tomu tak nateraz. Lenže niektorí odborníci si stále idú svoje, že sa aj po prekonaní dá znova nakaziť, lebo Manaus.
Čo sa teda udialo v Manaus? V septembri 2020 boli zverejnené údaje štúdie na COVID-19 protilátky zo vzoriek krvnej banky v brazílskom meste Manaus, kde žijú 2 milióny ľudí. 66% malo byť nakazených. Neskôr časopis Science opublikoval odhad, že až 76% obyvateľov získalo kolektívnu imunitu. V apríli bolo Manaus prvé brazílske mesto, ktoré začalo kopať masové hroby, no v júni sa počet pohrebov vrátil k predpandemickej úrovni. Podľa štúdie pre pokles krivky hralo významnú rolu práve toto premorenie. Treba dodať, že v tom čase málokto ešte uvažoval nad faktorom slnka a vitamínu D3 pre ústup pandémie, čo bolo hlavným faktorom.
No v januári prišla ďalšia vlna a nemocnice v Manaus už nemali dosť kyslíka. Nikto túto druhú vlnu nečakal, mysleli, že už majú imunitu, veď odhad premorenia bol taký vysoký. Dôvod pre nárast ochorení v Manause nebol známy. Uvažovalo sa, že je to pre nový variant, ktorý bol potvrdený u 42% vzoriek. Koncom januára The Economist opublikoval, že metodológia tejto štúdie bola chybná a 76% bol prehnaný odhad. Vysvetlil to tým, že štúdia sa spoliehala na dohady na základe vzoriek darcov krvi. Pritom darcovia sú zdraví ľudia, ktorí sú aktívnejší mimo domu, a tak sa nakazia skôr než bežná populácia. Zároveň sa dalo očakávať, že viacerí žili v blízkosti nemocnice, kde darovali krv. Epidemiológ Pedro Hallal organizoval štúdiu premorenia v Manaus v júni a zistil, že premorených bolo len 15% obyvateľov.
Slovenská spoločnosť pre alergológiu a klinickú imunológiu ale aj ďalší odborníci odporúčajú, aby sa ľudia očkovali aj po prekonaní COVID-19. Klamlivo argumentujú tým, že v Manause sa aj po prekonaní ochorenia ľudia masovo reinfikovali a na prirodzenú imunitu sa nemožno spoliehať. Nedávno prirodzenú imunitu v rozhovore pre denník Postoj podrýval práve prezident tejto spoločnosti MUDr. Miloš Jeseňák. Zavádzal, že z očkovania je imunita účinnejšia ako z prirodzenej imunity. Pánu prezidentovi v roku 2019 a v prvom polroku 2020 pristálo na účte 93 819,42€ of farmafiriem. Len od spoločnosti Novartis, ktorá ide vyrábať vakcínu Pfizer a CureVax, dostal prezident slovenských imunológov 37 tisíc Eur.
Prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA. je naozaj mimoriadny talent. Magisterské štúdium na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety absolvoval za 2 roky, navyše popri ďalšom magisterskom štúdiu v USA a špecializačnom štúdiu v Martine. A zároveň mal vtedy 6 súbežných zamestnaní, vyučoval 2 predmety, dovzdelával sa v Poľsku a vyšli mu 2 knihy. Kariéru má pekne naštartovanú, v nej azda nie je na škodu podnecovať k väčšej zaočkovanosti. Tentokrát však ide o šírenie dezinformácie, vyhodené peniaze a zbytočné ohrozenie zdravia tých, ktorí si už svoje pri COVIDe vytrpeli.