Agentúra Reuters oznámila, že Švédsko a Dánsko v stredu ohlásili pozastavenie očkovania vakcínou Moderna proti Covid-19 pre mladšie vekové skupiny po správach o možných vedľajších účinkoch. Vo Švédsku neočkujú touto vakcínou mladších ako 30 rokov a v Dánsku mladších ako 18 rokov.
Švédi uznali, že dáta poukazujú na nárast myokarditídy a perikarditídy u ľudí narodených po roku 1991 po tom, čo sa dali zaočkovať. Tieto ochorenia zahŕňajú zápal srdca alebo jeho svalu. „Súvis je špeciálne jasný v prípade Spikevax, čo je názov vakcíny Moderny a to špeciálne po 2. dávke,“ uvádza sa v stanovisku zdravotnej agentúry Švédska.
Dánsko sa odvoláva na princíp opatrnosti, hoci hlavná vakcína podávaná pre deti nad 12 rokov a mladých ľudí je vakcína od spoločnosti Pfizer. Dánsky zdravotný úrad sa odvoláva na „predbežné dáta… podľa ktorých je podozrenie pre zvýšené riziko zápalu srdca po očkovaní Moderna vakcínou“.
Obe krajiny ale odporúčajú očkovanie vakcínou Pfizer, ktorá je však podobnou mRNA vakcínou ako Moderna a po podaní ktorej sa už u viacerých mladých ľudí objavili zápaly srdca dokonca aj infarkty. Doteraz sme písali o prípade 13-ročného aj 16-ročného Američana, 18-ročného Rumuna, no obdobných prípadov je zverejnených viac na webstránkach ako No more silence (Dosť bolo ticha) a 1000 Covid Stories (1000 covid príbehov), ktorí ostali poškodení po podaní vakcíny Pfizer.
Dáta z Izraela, kde podávajú len Pfizer vakcínu, zdokumentoval profesor z MIT Retsef Levi, ktorý ukázal podstatný nárast akútnych srdcových chorôb a infarktov u mladých do 39 rokov. Prehľad mechanizmu poškodenia srdca a iných orgánov spike proteínmi, ktoré telo produkuje po zaočkovaní mRNA koktailom, sme publikovali nedávno TU.
Ťažko čakať, že sa k Pfizer vakcínam bude pristupovať podobne kriticky. EÚ totiž naobjednávala skoro 2 miliardy vakcín na ďalšie 3 roky pre svojich obyvateľov, nie je vylúčene, že za nevýhodných podmienok. Uniknutá nezaenkryptovaná zmluva z Albánska, ktorá je však prísne strážená všetkými vládami a Európskou komisiou, de facto neumožňuje reklamáciu vakcín ani napr. v prípade zistenej kontaminácie, lebo lehota pre možnosť vrátenia výrobku je len 24 hodín po prevzatí tovaru, čo je prakticky nemožné.
Minulý mesiac zas britský Guardian informoval o tom, že Pfizer drží Brazíliu ako rukojemníka vďaka nevýhodne podpísanej zmluve, ktorá má garantovať profit farmakoncernu, a nie zdravie zaočkovaným. Ide o klauzulu o nemožnosti súdiť sa pre možné poškodenia vakcínou.
Pre úplnosť treba dodať, že s Modernou má problémy aj Japonsko. Krajina vychádzajúceho slnka stiahla skoro 2 milióny vakcín Moderny po náhlych úmrtiach po očkovaní. V médiách vláda zverejnila ako dôvod podozrenie z kontaminácie nerezovou oceľou a ďalšími látkami. Výrobca v Španielsku najprv takúto možnosť popieral, napokon priznal pochybenie údajne iba v stiahnutých šaržiach.