Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Sme rodina zas (s)klame? Zmena Zákonníka práce prinúti zamestnávateľov kontrolovať covid pas

Dnes koaličná väčšina v parlamente zrejme schváli aj v 2. a 3. čítaní novelizácie desiatich zákonov, vrátane Zákonníka práce, ktorý dá zamestnávateľom povinnosť podmieňovať vstup na pracovisko covid pasom. Minister Krajniak doteraz hovoril o tom, že takú zmenu odmieta. Včera však celý poslanecký klub Sme rodina zahlasoval za návrh predloženého zákona v 1. čítaní (hlasovanie tu ).

 

V strede prázdnin Sme rodina po prvotnom odpore podporila vládny návrh zavedenia digitálnych covid pasov, hoci to začiatkom júla zablokoval sám predseda parlamentu Boris Kollár. Asi ešte málo ľudí odišlo na dovolenky, tak sa to radšej odsunulo na stred uhorkovej sezóny, keď pozornosť verejnosti býva orientovaná na iné ako politiku. Vtedy Sme rodina akože pristúpila na kompromis, zákon podporila za podmienky bezplatných testov.

 

Dnes však žiaden test nie je zadarmo. Oklamali ich alebo oni oklamali svojich voličov? Potom chvíľu mali byť testy len za 5 eur, dnes antigénový test stojí priemerne aj 14 eur. Kým však vládni experti žiadajú, aby si nezaočkovaní sami platili za testy, Sme rodina trvá na tom, aby boli pre zamestnancov zdarma. Také je aj znenie návrhu. No už aj toto je ohromné znevýhodnenie nezaočkovaných, ak by testy mal pre nich zaobstarávať zamestnávateľ, lebo ten bude hľadať spôsob ako ich prepustiť a nových nezaočkovaných ani nezamestnať.

 

 

Poslanec Martin Beluský za ĽSNS prepočítal (video z rozpravy), akú ohromnú záťaž by to predstavovalo pre rozpočty firiem a závodov s viacerými zamestnancami. Hovorí, že ide o formu testovacej dane. Zvýšenie nákladov by sa samozrejme premietlo do zvýšenia cien ich tovarov a služieb a len zvýšilo už aj tak rozbehnutú infláciu. Poslanci ĽSNS vytrvalo argumentovali proti zákonu, pridal sa aj Smer na čele so svojim predsedom Róbertom Ficom.

 

Smer ešte v stredu podvečer, hneď potom, ako to odklepla vláda zvolal k tomu tlačovú besedu. Na nej oznámil, že táto vláda sa úplne zbláznila a rozpútava vojnu proti občanom. Vysvetlil, že takto narýchlo meniť Zákonník práce je neprípustné a že tieto protiľudské opatrenia napadnú na Ústavnom súde. Dúfajú len, že sudcovia v tejto kritickej dobe nebudú naťahovať rozhodovania na 6 rokov a pod., lebo to je ako mŕtvému kabát – zahlásil pred novinármi Róbert Fico.

 

Bývalý premiér varoval včera v rozprave parlament a vládu, že ísť takto represívne je kontraproduktívne a že zrejme nevedia ako z konope. Fico vyhlásil, že podporí akýkoľvek návrh, ktorý bude rozumný. Nemôže ním však byť to, aby si ľudia platili za testy. Poukázal na to, že táto vláda už de facto zrušila bezplatné zdravotníctvo, keď ešte aj deťom pri návšteve lekára treba najprv zaplatiť antigénne testy.

 

Fico prišiel aj s konštruktívnym návrhom ako zamedziť hospitalizáciam bez takýchto represálií. Uviedol ako príklad svoju skúsenosť, že keď mu v Grécku vyšiel pozitívny test, hneď dostal balíček liekov a protokol, čo treba robiť v karanténe. Pýta sa, prečo by také niečo nemohlo fungovať aj u nás, že hneď alebo dodatočne po zistení pozitivity bude poskytnutý obdobný balíček pre včasnú liečbu. To by bola prijateľná prevencia hospitalizácií pre nezaočkovaných, ktorých treba rešpektovať.

 

Predseda Smeru tiež namietal, prečo tak rýchlo vláda postupuje bez toho, aby komunikovala so zástupcami zamestnávateľov a zamestnancov. Krátko na to v rozprave reagovala spravodajkyňa tohto návrhu zákona Jana Bittó Cigániková (SaS), ktorá je predsedníčkou zdravotníckeho výboru v NR SR, že testy by mali byť zamestnávateľom poskytnuté zdarma štátom. Dá sa im však veriť, že to tak bude? Zatiaľ to tak v návrhu zákona nie je uvedené. A zdarmo od štátu znamená na účet daňovníka skôr či neskôr.

 

Kto v Európe si okrem nás dovolil vyhodiť miliardu na testovanie minulú zimu? Nikto toľko netestoval ako hlúpi Slováci. Jediná krajina, ktorá sa podľa nás opičí, ako to vidieť na grafe, je Rakúsko. A hoci úmrtnosť v našom regióne bola nulová v lete, Rakúšania testovali o stošesť, lebo delta. Aj teraz obratom po nás ohlásili zavedenie tzv. lockdownu pre neočkovaných, teda obmedzení ich slobôd. Aj keď šanca zomrieť pri nakazení (PCR test) u ľudí do 50 rokov je 0, pre vek 50-55 je to len 0,6% podľa našich údajov z veľkého zomierania, kým ešte rizikoví neboli ani zaočkovaní. Je to celé nezmysel, lebo dôchodcov sa to nedotkne.

 

testovanie

Graf: Miera testovania jednotlivých krajín EÚ a Británie, kde je SR čierna, Rakúsko červená

 

Komunikačná stratégia tejto vlády k týmto obmedzeniam je však nepoctivá, doslova podlá. Všetko chcú pretlačiť rýchlo a potichu, aby spacifikovali odpor. Keď len v utorok večer premiér avizoval šesť bodov na sprísnenie pandemických opatrení, medzi nimi nebolo nič o povinnosti zamestnávateľa kontrolovať svojich zamestnancov či sú zaočkovaní alebo otestovaní. V stredu však na vláde okrem represálií, ktoré vláda plánuje voči kritikom vládnych expertov a zdravotníkom, a popri navýšení pokút, boli prijaté aj opatrenia pre zamestnávateľov.

 

Poslanci parlamentu návrh zákona obsahujúci všetky tieto represívne opatrenia dostali v stredu večer. Ani si ich nestihli poriadne naštudovať, vo štvrtok doobeda už bežala rozprava o skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona. Koaličná väčšina to samozrejme aj poslušne schválila a popoludní odobrila aj návrh zákona v prvom čítaní. Ako sa zmení predložený text novely uvidíme dnes. Bude to o slovíčkach, garanciach a obchodoch.

 

Líder strany Sme rodina kedysi tvrdil, že nedovolia, aby sa očkovanie stalo podmienkou pre zamestnanie. Ako však robia kompromisy pri každom návrhu, salámovou taktikou sa k tomu postupne dostanú. Hlavne že niečo pre seba v tom vyjednajú. Budú to možno prezentovať ako pomoc rodinám s bývaním, ktoré však vystavajú ich developeri. To už naozaj rodiny bez príjmu, či už pre odmietnutie očkovania alebo pre poškodenie z neho, budú odkázané len na sociálne bývanie. Možno niečo čo už tu máme - na spôsob iných segregovaných spoluobčanov.