OĽANO poslanci tieto dni zdieľali rebríček 98 krajín v úspešnosti boja proti COVID-19, ktorý sa odvoláva na vyše mesiac staré údaje o úmrtnosti. Vypracoval ho austrálsky Lowy inštitút a vychádzal zo slovenských štatistík úmrtí „na COVID“, kým celý svet počíta „na COVID“ aj „s COVID“. Pozrime sa, aké pekné umiestnenie sme dostali a aká je smutná realita
K 15. 2. sme mali 5 952 úmrtí na COVID a 1 249 úmrtí s COVID, spolu teda 7 201. Ale do medzinárodných štatistík sa započítava len to nižšie číslo – úmrtí „na COVID“. Počet úmrtí „s Covid“ (v strede) sme začali počítať iba od konca októbra. Ostatné krajiny napr. Maďarsko počítali celý čas aj pozitívnych, čo zomreli na komorbidity, tj choroby, ktoré mali predtým, Švédsko všetky prípady úmrtí s pozitívnymi COVID testami 30 dní pred smrťou, v USA aj podozrivé prípady bez testu. My sme úmrtia „s COVID“ celé mesiace neevidovali, uznávali sme iba pľúcnu formu COVID.
Keď zahraniční výskumníci zhromažďujú štatistické údaje o krajinách, prídu na anglickú alebo nemeckú stránku nášho korona webu a tam nájdu údaj úmrtnosti len „na COVID“ a nie „celkovú COVID úmrtnosť“. Potom sa táto vláda môže chváliť štatistickými porovnaniami, ktoré sú krajšie ako je temná realita, lebo aby sme vraj zachránili životy, donútili nás obetovať veľa z našich slobôd. Povedala by som priam, že sme sa ocitli v totalite. A aj tak máme úmrtnosť obrovskú. Pritom sme už dávno v počte COVID úmrtí na milión obyvateľov predbehli krajiny, ktoré nemajú všetko pozatvárané ako my – Nórsko, Fínsko, Estónsko a naposledy aj Švédsko.
V porovnaní s ostatnými krajinami Európskeho ekonomického priestoru, kam patrí 27 krajín Európskej únie plus Švajčiarsko, Británia a Nórsko sme k včerajšiemu dňu na 10. mieste v celkovej COVID úmrtnosti na milión obyvateľov, ak berieme COVID úmrtnosť 7201. V tabuľke nižšie sú dáta z Worldometer s opravenými údajmi o slovenskej úmrtnosti a švédskej populácii. Štatistické porovnanie austrálskeho Lowy inštitútu, šírené OĽANOm, kde SR je na 22. mieste v úspešnosti boja k 9.1.2021, podozrivo vynecháva napr. Českú republiku, ktorá má katastrofálne výsledky – je na 3. mieste v EÚ v úmrtnosti na milión obyvateľov (viď tab.). Prečo ju Lowy Inštitút do svojho rebríčka nezaradil? Lebo by to bolo zlé PR pre vlády niektorých krajín a tak lepšie ich vynechať? Dobré by bolo vedieť za akým účelom je taký rebríček robený a kto ho sponzoruje. To inštitút, ktorého donorom sú aj Rothschildovci, neuvádza.
Kým však krivky úmrtí ďalších krajín v prvej desiatke s najhoršou úmrtnosťou klesajú (okrem Španielska), my sme sa práve dostali na vrchol a všetkých v týždňovej úmrtnosti na milión predbehli. Naša krivka stále stúpa a hrozí, že do konca februára predbehneme aj ďalšie krajiny a siahneme po nejakej medaile v celkovom počte úmrtí na milión obyvateľov. V jari si naša vláda o sebe myslela, že sú majstri sveta. Na covidovú sezónu sa pripravili len nákupom vakcín, čo ani nezaberajú na nové varianty koronavírusu. Spoľahli sa, že rúška a lockdown to istia, načo riešiť liečbu či posilňovanie imunity? Do toho si premiér vymyslel testovanie testov, aby urobil dieru do sveta. No a tu je výsledok: Pýcha peklom dýcha.
Rozumnejšie by teraz bolo uznať si chyby, pozrieť sa do krajín s nižšou úmrtnosťou, ktoré to zvládli aj bez lockdownov, povinných rúšok a plošných testovaní. Riešenie je zamerať sa na prevenciu hospitalizácií na úrovní ambulancií prvého kontaktu a správnu liečbu pacientov namiesto sekírovanie obyvateľov nezmyselnými opatreniami. Ako sa ukázalo – izolovať celý národ a hlavne jeho produktívnu časť je nielen zbytočné, ale aj kontraproduktívne vzhľadom na 6% prepad HDP a maximálne možné zadĺženie. Izolovať treba rizikových občanov, ktorí nemajú problém sedieť doma. My ostatní im v tom máme pomáhať. To je zodpovedné správanie.