Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Posledná kvapka pre odvolanie Lengvarského? Vyše 2 500 lekárov deklarovalo, že dá výpoveď

Kým si parlament celý týždeň vybíjal energiu v hádkach o národných parkoch a miliarde pre environmetalistov, verejnosť zas riešila zásahy polície voči odporcom pandemických nátlakových opatrení, nepovšimnutou v médiach ostala tlačová beseda a vyhrážka lekárskych odborov práve na začiatku kovid sezóny, že podajú hromadne výpoveď

Peter Visolajský
Na snímke predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský prichádza na zasadnutie Ústredného krízového štábu SR 2. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Lekári podľa TASR odmietajú viac akceptovať rozklad zdravotníctva a zhoršujúce sa podmienky pre pacientov, keďže nevidia zo strany vlády a ministerstva zdravotníctva kroky k riešeniu situácie. Na tlačovej besede MUDr. Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia LOZ, upozornil na sklamanie zo stretnutia s ministrom zdravotnícva Lengvarským, ktorý odmieta vyhovieť požiadavkam lekárov. Tí prezentovali osem ožiadaviek na personálnu stabilizáciu zdravotníkov a zabezpečenie starostlivosti vo veľkých mestách i v odľahlých regiónoch.

„Optimalizácia siete nemocníc je jediná ponuka vlády. Problémy sa ňou neodstránia, ale prinesie to ďalšie,“ tvrdí Visolajský a dodáva príklad z Dánska, kde zdravotníctvo po reforme potrebovalo viac lekárov a sestier ako pred reformou. Pýta sa, čo urobila vláda, aby zdravotníctvo lepšie zvládlo ďalšiu covid sezónu.

Na stretnutie s odborármi, ktorých podporuje v ich požiadavkách aj Slovenská lekárska komora a Lekárska fakulta UK, si predseda vlády Eduard Heger nenašiel čas od augusta. Premiérovi musia takto odkázať, že „zdravotníctvo nie sú budovy, po ktorých teraz v poslednej dobe svojich návštev v nemocniciach chodí, ale to sú zdravotníci, s ktorými si doteraz nenašiel čas sa stretnúť.“

 

Podľa zástupcov LOZ sú problém dobrovoľné nadčasy lekárov. V tomto čase sú zákonné limity nadčasov (150 hodín ročne) už dávno prekročené a zdravotný personál odmieta robiť nadprácu zdarma. „Máme nadpolovičnú väčšinu nemocničných lekárov, ktorí nevidia dôvod dobrovoľne súhlasiť s nadlimitnou nadčasovou prácou, lebo nie lekári, ale systém opustil pacienta,“ vyhlásili.

 

Uviedli, že viac ako 2 500 lekárov dáva vláde verejnú výzvu a upozorňuje ju, že sú ochotní pristúpiť aj k tomu, že ukážu v „plnej nahote“, že celé zdravotníctvo na Slovensku už teraz funguje len na základe preťažovania lekárov nadčasovou prácou. Na tlačovku doniesli aj šanóny s podpísanými deklaráciami lekárov o pripravenosti k výpovediam zo služieb, ktorých stále pribúda.

Zdravotníctvo v SR podľa odborárov „melie z posledného“ a zo systému v uplynulom období odišlo už vyše 1200 sestier a stoviek lekárov. Slovensko, ako podotkli, stráca konkurencieschopnosť pri získavaní nových lekárov a sestier, ktoré nachádzajú oveľa lepšie uplatnenie v zahraničí. Vysvetľujú, že „časový limit vláde a ministerstvu nedávame my, ale systém, ktorý prestáva fungovať.“