Už je to druhý mesiac, čo občania i návštevníci Slovenska trpia obmedzenia ústavnej slobody pohybu i náboženskej slobody pre covid pasy, ktoré v strede uhorkovej sezóny schválil parlament. V júli, keď ich krajiny EÚ zaviedli, sa v USA objavil nový výskum, ktorý potvrdzujú i ďalšie štúdie a to, že nemusí byť rozdiel vo virálnej náloži očkovaných a neočkovaných. Tu je ich prehľad na vedomie občanom i ministerstvu
Minister Lengvarský nedávno na diskusii s občanmi v Piešťanoch vysvetľoval, že opodstatnenie tzv. OTP reštrikcii (teda covid pasov) spočíva v tom, že zamedzujú šírenie vírusu. Diskutujúca občianka mu argumentovala tým, že predsa medzi pozitívnymi prípadmi je u nás aj značné percento zaočkovaných. Uviedla približne 30%.
Známy je pritom aj prípad rozšírenia delta vírusu v mestečku amerického Massachussetts, kde zaočkovaných bolo až 74% z infikovaných. Ukážkovým príkladom u nás je tiež nakazenie sa dvoch zaočkovaných slovenských biskupov od zahraničného zaočkovaného biskupa počas pápežovej návštevy.
Minister odpovedal, že zaočkovaní (1:20:55) majú 20- až 10-násobne menšiu vírusovú nálož ako nezaočkovaní. Neskôr v inej odpovedi to bolo už len 10-násobne menej. Niektoré štúdie k šíreniu aktuálneho variantu vírusu, ktorým je delta, ale poukazujú na to, že tam nemusí byť veľký rozdiel.
Generál Vladimír Lengvarský je vedome alebo nevedome ešte stále informačne pozadu a odkazuje na mesiace staré štúdie, ktoré sa týkali variantu alfa. Miesto, kde zaručene nájdete aj akýkoľvek argument o potrebe covid pasu a úlohe vakcíny v zabránení šíreniu, je webstránka Aliancie výrobcov vakcín GAVI. Posledné štúdie o nižšej virálnej záťaži u očkovaných ako u nezaočkovaných tam nájdete z jari. Týkali sa výlučne alfa variantu. Tie boli hnacím motorom pre zavedenie covid pasov v EÚ.
Lenže pár dni po tom, čo náš parlament schválil covid pasy 25. júla v strede uhorkovej sezóny, americké Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb si dalo urobiť štúdiu o virálnej náloži delta variantu, čo sa hneď dozvedel celý svet. Štúdia priniesla prelomové fakty a to, že virálna nálož môže byť veľmi podobná u očkovaných ako aj neočkovaných. Podobné zistenie publikovala Oxfordská univerzita v auguste a to, že aj po 2 dávkach virálna nálož delty dosahuje také výšky ako u nezaočkovaných, čo neplatilo o alfa variante.
Zaujímavá je aj štúdia o prelomových prípadoch zaočkovaných zdravotníkov, ktorí v prípade delty mali 251-násobne vyššiu virálnu nálož ako nakazení alfa variantom – zas podľa inej štúdie, zverejnenej v časopise Lancet v auguste. V Južnej Kórey sa zas zistila až 300-násobne vyššia nálož pri delte, ktorá rýchlo klesá za pár dní k nule po prekonaní príznakov.
Aj Davisovo genomické centrum na Kalifornskej univerzite sledovalo virálnu nálož u takmer 1000 pozitívnych prípadoch a zistilo, že nie sú veľké rozdiely medzi očkovanými a neočkovanými. V oboch skupinách existujú veľké rozpätia vírovej nálože, dokonca aj bez ohľadu na prítomnosť príznakov. Tento výskum bol opublikovaný TU.
Keďže pri delte sa ukazuje virálna nálož veľmi podobná u zaočkovaných i nezaočkovaných, nové štúdie sa podujali dokázať, že prepočítajú nižšiu mieru nakazenosti kontaktov u zaočkovaných ako neočkovaných a tak zdôvodnia „potrebu“ diskriminácie nezaočkovaných. Časopis Nature opublikoval výskum univerzity Imperial College of London. Ten zistil, že hoci virálna nálož delty nie je rozdielna, je rozdiel v počte nakazených. Dohľadávali 150 000 nakazených kontaktov od pôvodne 100 tisíc šíriteľov, ktorí boli aj očkovaní aj neočkovaní aj so symptómami aj bez.
Tu zistili, že zaočkovaní AstraZenecou nakazili len o čosi menej ľudí cca 17% menej 4 týždne po očkovaní a potom to išlo rýchlo dole, tak že po 12 týždňoch to bolo rovnaké ako u neočkovaných. Po 12 týždňoch od očkovania Pfizer vakcínou bola šanca zaočkovaného nakaziť iných len o 17% nižšia ako šanca neočkovaného. Samotní autori varujú, že treba brať do úvahy predsudky už len preto, že mnohí zaočkovaní sa pri nejakých covid príznakoch, ktoré sú veľmi široké, nejdú testovať, lebo si myslia, že sú chránení. 80% prípadov bol však prenos vírusu v domácnostiach a prevažne medzi ľuďmi opačného pohlavia.
Takže na Slovensku, kde sa väčšina ľudí očkovala pred mesiacmi, bude rozdiel v šanci nakaziť iného zanedbateľný, či ide o očkovaných alebo neočkovaných, aj keby tá štúdia bola dokonalá, čo nie je. Napriek tomu nezaočkovaní majú byť znevýhodňovaní a u nás aj tí, ktorí covid prekonali – limitom 180 dní. Štúdia z Izraela Study: COVID recovery gave Israelis longer-lasting Delta defense than vaccines zistila, že po prekonaní ochorenia majú niekoľko násobne nižšiu šancu sa nakaziť a ochorieť delta variantom ako zaočkovaní. A hoci prirodzená imunita bola už mnohými štúdiami preukázaná ako kvalitnejšia a podstatne dlhšia – na základe T-lymfocytov podobne ako pri SARS-1 až na desaťročia, tá sa nepočíta u vakcinančnej mafie na MZ SR, ktorá nás všetkých vydiera očkovaním, či treba alebo netreba.