Pár dní po uvoľnení lockdownu občania Veľkej Británii vyšli do ulíc protestovať v masívnom počte. Prinášame niekoľko videí z minulého víkendu, keď Briti ukázali, že majú dosť rúšok, odstupov, lockdownov i svojej vlády s jej plánom povinného testovania a očkovania, ktorého ďalšie štádium sú digitálne Covid pasy
Protesty s názvom „Zjednotiť sa za slobodu“ sa uskutočnili vo viacerých mestách – Brighton, Bristol, Cambridge a Manchester. Najväčší sa konal v slnečnú sobotu 24. apríla v Londýne. Spravodajská agentúra Reuters informovala, že sa na proteste v Londýne podľa miestnych médií zišlo 10 tisíc protestujúcich, polícia však odmietla uviesť svoj odhad. Urobte si ho sami z tohto videa, lebo je zrejmé, že k tomuto číslu treba pripísať ďalšiu nulu.
Správu Reuters však prevzalo minimum médií, u nás žiadne. Hlavný medializovaný odkaz však v Británii i v zahraničí bol, že došlo k potýčke medzi protestujúcimi a políciou. Päť osôb bolo zatknutých po tom, čo polícia večer v Hyde Parku prišla robiť poriadky s účastníkmi, aby zachovávali odstup. Od 13-tej hodiny popoludní desiatky tisíc protestujúcich pochodovali ulicami Londýna a nikto odstupy neriešil, keďže to ani nebolo možné s tak obrovským davom. Potýčka v Hyde Parku preto vyznieva ako čistá provokácia polície, aby bolo o čom písať a urobiť z pokojného protestného megapochodu demonštráciu násilníkov.
Protestujúci použili proti policajtom s obuškami fľaše a tak bolo čo ukazovať: porezaná ruka policajtky či rana na hlave iného zasiahnutého príslušníka. 8 policajtov bolo zranených a už je z toho zámienka pre urgentné riešenie takýchto incidentov. Predseda federácie Metropolitnej polície chce hneď veci postupovať vyššie. Minister vnútra Priti Patel odsúdil toto násilie a hneď prehlásil policajtov za hrdinov.
V pondelok ráno zdieľal na Twitteri tento odkaz:
„Naša odvážna polícia pozostáva z tých najlepších z nás a nemôže byť terčom nezmyselného násilia kriminálnej menšiny len preto, že si robí svoju prácu. Budem tvrdý na týchto gangstrov a zdvojnásobím trestné sadzby pre útoky na núdzového pracovníka. Príslušníkom polície prajem rýchle zotavenie.“
Protest pôvodne organizovalo hnutie Kill the Bill (výraz pre zamietnutie návrhu zákona – „zabiť zákon„), ktoré sa usiluje zastaviť nový zákon s väčšími právomocami pre políciu v čase pandémie. Protest sa napokon zmenil na zhromaždenie protestujúce pandemické opatrenia a Covid pasy.
V Británii je zaočkovaná tretina populácie a tento mesiac sa začalo povinné testovanie dvakrát týždenne, zrejme preto, aby prinútili aj ďalších sa dať očkovať a neotravovať sa stále testovaním. Zhromažďovať sa je stále dovolené len 6 ľuďom, no politické protesty sú povolené. Vonkajšie hromadné podujatia sú v Británii zakázané do 17. mája. Nateraz sú otvorené už aj tie „nepodstatné“ obchody a služby.
Podobné protesty prebehli aj v iných európskych štátoch. Ešte v marci boli veľké protesty v Nemecku, v Rakúsku, Dánsku, Švédsku, Fínsku, Holandsku, Grécku, Rumunsku, Francúzsku či Švajčiarsku. Všade boli strety s políciou, v Holandsku a Nemecku polícia použila dokonca vodné delá, obušky, pepper spreje a psov na rozohnanie protestujúcich.