Aký lepší dôkaz toho, že vakcína účinne neochránila Izrael pred očakávanou augustovou covidovou sezónou, akú mali aj minulé leto? Dnes je počet denných úmrtí dvakrát vyšší ako koncom augusta minulého roka bez vakcín. A bude to nielen deltou, ale aj pre falošný pocit bezpečia u očkovaných, ktorým sa ochrana vakcíny už znížila, alebo možno od začiatku ani nebola
Epidemiológovia ako aj krivky úmrtnosti jednotlivých krajín ukazujú, že covid-19 je skôr sezónna záležitosť. Kým u nás má podobný vývoj ako chrípková sezóna, v Izraeli a ďalších krajinách v subtropickom pásme má zvyčajne dve vlny – okrem zimnej ešte jednu v lete, keď ľudia utekajú pred veľkými horúčavami do klimatizovaných priestorov a chýba im vitamín D3, ktorý zlepšuje ochranu pred vírusovými ochoreniami.
Keď Izrael začal očkovať na vrchole zimnej covidovej sezóny, veľmi rýchlo nastupovala jar, skôr ako vo zvyšku Európy. Vlastne podobne skoro ako v južných štátoch USA (napr. Texas), kde pri veľmi nízkej zaočkovanosti v porovnaní s tou v Izraeli miera úmrtnosti na covid rovnako rapídne poklesla. Kým koncern Pfizer prezentoval pokles úmrtnosti v zaočkovanom Izraeli ako výsledok efektívnosti vakcín, odborníkom, ktorí pripomínali význam vitamínu D3, bolo zase jasné, že ide o nástup slnečného žiarenia, ktoré chráni, možno s vakcínou alebo aj bez nej.
V auguste minulého roka sa v Izraeli pre horúčavy začala dvíhať krivka úmrtnosti a tento rok je tomu podobne, hoci krivka vyzerá ináč. Ten ohromný rozdiel je v tom, že dnes má viac ako 60% populácie Izraela dve dávky vakcín v sebe, ktoré sa ukazujú, že pred nákazou nechránia v čase, keď chýba vitamín D3. Oproti minulému roku, keď nikto nebol zaočkovaný, je na konci augusta miera úmrtnosti dvojnásobne vysoká v Izraeli, čo by malo vyrušiť mnohých.
Lenže epidemiológovia silno veriaci vo vakcíny, neraz na výplatných páskach výrobcov vakcín, aj tak tvrdia, že vakcína chráni, lebo počet prípadov nakazených deltou je dnes oveľa vyšší. Problém je v tom, že miera testovania minulý rok bola niekoľkonásobne nižšia v Izraeli ako dnes. Práve s nástupom covidovej letnej sezóny sa intenzita testovania zvýšila. Súvisí to aj so zavedením Covid pasov, bez ktorých majú neočkovaní problém sa pohybovať. Preto je pochopiteľne očakávať, že budú prevládať prípady nakazených medzi neočkovanými.
Očkovaní sa testujú len, keď už majú príznaky, ktorým mala na 96 % efektívna vakcína zabrániť. Údaje z klinickej štúdie Pfizera boli pochybne vyhodnotené, upozornil odborník z Britského medicínskeho žurnálu ešte koncom minulého roka. Či ochrana bola od začiatku teda možno pochybovať, dnes však naisto vieme, že účinnosť pred príznakmi výrazne klesá. V Izraeli vychádza na 18 %. Zaočkovaní sa spoliehali na ochranu z vakcíny, dnes však musia dostať ďalšiu dávku.
Známa izraelsko-palestínska novinárka Noga Tarnopolsky napísala pred pár dňami status: „Izrael odteraz už nepovažuje ľudí, ktorí majú za sebou dve dávky vakcíny, za zaočkovaných. Od 1. septembra potrebujú 3. dávku„, aby mohli získať nadpráva, ktoré im štát doteraz garantoval. V prípade poškodení či úmrtí, ktorých miera u zaočkovaných ešte na jar niekoľkonásobne stúpla v Izraeli, koncern Pfizer si do zmluvy s jednotlivými krajinami dal klauzulu o imunite.
Bývalý vedecký riaditeľ Pfizera Dr. Michael Yeadon skonštatoval úžas a zároveň zdesenie, keď si prečítal v uniknutom texte zmluvy, ktorú považuje za autentickú a štandardnú, klauzulu, že „ak by existoval akýkoľvek zákon alebo regulácia vo Vašej krajine, na základe ktorého by mohol byť Pfizer stíhaný, dávate súhlas, že zmeníte tento zákon alebo reguláciu, aby sa taká možnosť vylúčila.“ Na základe toho nemožno od vlád očakávať priznanie zlyhania vakcín v akejkoľvek podobe. Booster dávka ako dôkaz zlyhania je plánovaný zisk v biznis pláne farmafiriem. Čím častejšie, tým lepšie pre výrobcu a jeho investorov.