Dáta z Británie ukazujú, že delta (alebo politicky nekorektne indický) je vskutku slabučký variant, hoci infekčnejší. Je to bežný smer mutácie vírusov. Pre Slovensko predstavuje príležitosť pre bezpečné premorenie v lete. Ináč nám hrozí pokračovanie totalitarných a diskriminačných praktík vydierania k očkovaniu od jesene, čo len potápa túto vládu
Experti konzília dostali na frak v piatkovej diskusii na TA3 Pozrime sa na to, kde im dátový analytik Bošňák z Dáta bez pátosu pekne povyvracal ich dojmy, ktoré už mali nachystané na ďalšie strašenie a tlačenie vakcinačnej propagandy či leto či zima. Bošňák vychádza z jednoznačných verejne dostupných dát, ktoré Británia publikuje týždeň čo týždeň. Vírus má 10-násobne slabšiu smrteľnosť.
Je infekčnejší, ale nie až tak ako si predstavovali a namodelovali britskí epidemiológovia. K tomu tento graf. Kým do nemocnice podľa Bošňákových prepočtov pri britskej alfa variante šiel každý štvrtý pozitívny prípad, dnes je to každý tridsiaty. A to je teda rozdiel. Epidemiológovia neustále točia, že je to len vďaka tomu, že väčšina populácie a predovšetkým rizikovej je zaočkovaná. No jeden faktor sa tu vynecháva. Slnko.
Slnečné žiarenie totiž zvyšuje hladinu vitamínu D3, ktorého kľúčovú rolu v prevencii hospitalizácií na Covid potvrdilo už množstvo štúdií. Naposledy štúdia z Izraela ukázala, že z hospitalizovaných s nedostatočnou hladinou vitamínu D3 ešte pred hospitalizáciou až štvrtina pacientov umrela. Nízka hladina D3 až 14-násobne zvýšila mieru komplikovaných stavov covid bez ohľadu na vek či diagnózu cukrovky.
Ak Izraelci majú nedostatok vitamínu D3 v subtropickom podnebnom pásme, tak je jasné, že hladina D3 bude znížená aj u Britov či Slovákov, kde je slnka ešte menej. Zaujímavý je preto tento graf nárastu hospitalizácií podľa jednotlivých národov, ako Briti hovoria Angličanom, Welšanom, Škótom a Severným Írom. Z neho je zjavné, že nárast hospitalizácií pri delte je severnejšie, kde je počasie spravidla mizernejšie. Rozdiely napriek týmito národmi v zaočkovanosti tu veľmi nie sú.
Ba skôr naopak, zaočkovaná je menšia časť londýnskej populácie, dokonca menej ako Bratislava (38) – upozornil Bošňák. A nebude to tým, ako rozpráva o odmietačoch očkovania prof. Krčméry, lebo Londýnčania sú nevzdelanci (to nie sú ani naše 2/3 zdravotníkov)… Až 43 miliónov dospelej populácie je v Británii zaočkovanej, len 10 miliónov nie je. Briti zatiaľ odmietajú očkovať deti, ako to ešte pred týždňom neodporúčala aj Svetová zdravotnícka organizácia.
Ďalším faktorom je aj o 10% vyšší podiel tmavších etnických skupín žijúcich južne s koncentráciou okolo Londýna oproti Škotsku. Ľudia tmavšej pleti majú zvyčajne ešte nižšiu hladinu D3 v krvi, lebo potrebujú byť na slnku oveľa dlhšie ako biela rasa.
Delta variant je už na 100% dominantný. Trvalo to 6 týždňov v Británii a dúfajme, že to pôjde rýchlo aj u nás. Bošňák je presvedčený, že nie 1, ale aspoň 40 prípadov delty tu už máme, ak Češi majú 99. Slovensko najmenej sekvenuje na PCR testoch (38. v Európe). To je nádej, že vírus sa počas leta rýchlo rozšíri a čím rýchlejšie tým lepšie, lebo na jeseň bude nebezpečnejší. Oproti alfa britskej mutácii je tento delta zdá sa je lepšie adaptovaný na teplo a slnko, lebo prípadov v Británii stále pribúda aj s pribúdajúcim slnkom.
Napokon delta je z Indie, kde nastúpil práve, keď začali 40 stupňové teploty (podobne tzv. Brazílsky variant). Vtedy sa už na slnku nedá vydržať a ľudia utekajú do vnútra a teda majú aj menej D3 ako po zvyšok roka. V Indii si vyžiadal len zopár životov v porovnaní s úmrtnosťou počas covidovej sezóny v Európe. Ich celková úmrtnosť dosiahla 285 úmrtí na milión obyvateľov, kým u nás sme na 5. mieste v celosvetovom merítku s 2800 úmrtiami na milión.
Jedine, že znova nejakým hospitalizovaným pomôžu k smrti nozokomiálne nákazy, aké nezabíjali len v Indii , ale zrejme aj u nás, keď až 37% nákaz evidovali na covid oddelení v jednej z najtop nemocníc v SR (Ružomberok), neefektívna liečba v kombinácii so strachom, predávkovanie antibiotikami, či steroidmi, na čo upozorňoval šéf patológov Michal Palkovič, zlé nastavenia ventilátorov a ich kontroproduktívne nadpoužívanie, ktoré zabíjali prvý polrok pandémie u nás a inde vo svete, napr. v Maďarsku ešte aj túto jar.
Alebo by tu mohla pomáhať k vystrašeniu nezaočkovanej populácie aj šikovnosť niektorých lekárov, na ktorých upozorňujú príbuzní zomrelých pacientov, keď tí boli z iných oddelení deň-dva pred smrťou presúvaní na covid oddelenie. Dôvodom by mohlo byť zrejme zlepšenie finančnej situácie nemocnice a príspevok k lepšej provakcinačnej kampani, keď sa ochota očkovať zvyšovala priamo úmerne narastajúcej úmrtnosti. Bolo by dobré, keby sa niekto odvážil aj do médií zverejniť takéto prípady.