Plánujete očkovanie AstraZeneca vakcínou? Tieto krajiny jedna za druhou zastavujú jej používanie. Včera pozastavilo očkovanie vakcínou koncernu AstraZeneca Rakúsko po tom, čo po vakcinácii v nedeľu zomrela 49-ročná žena a jej kolegyňa musela byť hospitalizovaná s pľúcnou embóliou
Dnes oznámilo Dánsko stiahnutie AstraZeneca vakcíny na 14 dní pre opatrnosť. Dáni udali ako dôvod jedno úmrtie a niekoľko prípadov životohrozujúcej trombózy. Išlo o šaršu ABV5300, ktorú obsahovala milión dávok a bola dovezená do 17 krajín EÚ.
Predtým aj krajiny ako Estónsko, Lotyšsko, Litva a Luxemburg prestali používať dovezenú šaržu vakcíny. Celkovo bolo zaznamenaných 22 tromboembolických prípadov AstraZeneca v Európskom ekonomickom priestore.
Talianská lieková agentúra dnes oznámila, že zakazuje používanie dávok zo šarže, inej ako je tá rakúska, s označením ABV2856 z dôvodu opatrnosti a pre vážne nežiaduce účinky. Talianske média informovali, že 43-ročný vojak na Sicílii zomrel po tom, čo dostal infarkt po očkovaní AstraZeneca vakcínou. Úrad však tvrdí, že súvis s vakcínou sa zatiaľ nepotvrdil.
Ešte vo februári prestala používať AstraZeneca vakcíny Južná Afrika, keď sa ukázalo, že nechráni pred juhoafrickým variantom. Pritom krátko predtým doviezla milión dávok. Južná Afrika, Brazília a Británia boli tri krajiny, kde AstraZeneca realizovala klinické štúdie, na základe ktorých potvrdila efektívnosť vakcíny na 76% po prvej dávke a 82% do 12 týždňov po druhej dávke.
Práve v týchto krajinách zmutovali vírusy na nové varianty, ktoré sú infekčnejšie. Hoci sa britskom variante tvrdil britský premiér Boris Johnson, že je aj smrteľnejší, vedci to vyvrátili. Pre vírusy je prirodzené, že tá mutácia sa stane dominantnejšia, ktorá vie lepšie prežiť. Lepšia infekčnosť vírusu zároveň ide ruka v ruke so zníženou mierou smrteľnosti.
Každopádne vedci upozorňujú, že vakcíny prispeli a budú aj do budúcnosti prispievať k tomu, že koronavírus bude mutovať.