Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Covid sme prekonali rýchlejšie a ľahšie ako nachladenie vďaka tomuto

Po prečítaní príbehu kolegu mi nedá nenapísať moju skúsenosť s covidom, lebo hoci už nie sme s manželom dvadsiatnici ako Samuel Gdovin, prekonať covid bola pre nás pohoda a to len vďaka tomu, že sme sa riadili úspešným americkým protokolom I-MASK Dr Marika a vyhli sa chybám, ktoré ľudia bežne robia a potom tvrdia, že aj napriek užívaniu vitamínov mali ťažší priebeh covid. Nie je užívanie ako užívanie

Jana Ray Tutková s manželom v košickom Auparku, kde asi covid chytili
Na snímke Jana Ray Tutková s manželom v košickom Auparku, kde asi covid chytili

 

 

Covid sme dostali ešte na Vianoce. Manžel si myslel, že prechladol, keď nie dosť dobre oblečený vešal vianočné svetielka na náš dom. On ochorel prvý a zdalo sa mu čudné, že okrem bežných prejavov prechladnutia – čo je uňho bežne bolesť v kĺboch, dostal aj bolesť hlavy. Čítal predtým o Islande, kde sa im podarilo dobre vystopovať covid práve na základe toho, že varovali ľudí, že jeho prejavom môže byť bolesť hlavy aj bez horúčky a kašľu. To bol presne jeho prípad a napokon aj môj.

Po tom, čo si jeden deň poležal, na druhý deň sa cítil lepšie. Medzitým som však v noci cítila, že naše polročné bábätko malo zvýšenú teplotu, keď sa aj viac kojila. Ráno však bola ok, no mne začala prudká bolesť hlavy. Na rozdiel od manžela som však nemohla zaľahnúť do postele pri piatich deťoch a tak som začala užívať vitamín C každé dve hodiny po 0,5g. Obdobnú bolesť hlavy, priam pichanie do oka, som mala už raz pri pásovom opare, kde to trvalo týždne. V súvislosti s tým som sa dočítala, že po pichnutí Céčka do žily bolesť ustupuje do dvoch hodín.

Na snímke Jana Ray-Tutková

Mne ostávalo len brať Céčko orálne, zásadne nie šumivé, lebo to bežne obsahuje škodlivé sladidlá ako aspartám alebo acesulfám. S intenzívnym užívaním vitamínu C (kyseliny askorbovej a askrobanu sodného) sme mali skvelú skúsenosť už pri prekonaní čierneho kašľa ešte pred covid pandémiou. A naozaj nám to zaberalo – popoludní moja bolesť hlavy odišla. Pokračovala som s Céčkom ďalej. Ráno som sa však zobudila znova s ukrutnou bolesťou hlavy. Dopovanie Céčkom znova bolesť zastavilo niekedy poobede. Tak som si večer povedala, že možno potrebujem 1g pred spaním a ešte v noci som jednu tabletku prehltla. Na tretí deň som sa zobudila bez bolesti hlavy a akýchkoľvek symptómov. S vitamínmi som však naďalej pokračovala, sladkému sa vyhýbala.

 

Samozrejme, trik zrejme nebol len v užívaní vitamínu C. Hneď pri prvých príznakoch sme obaja zvýšili dávky všetkých vitamínov. Kým som D3 brala s tukom dennodenne preventívne v dávke 5 000IU, pre istotu som ho tie dva dni choroby zvýšila na 10 000IU. Magnézium a selénium podporujú absorbciu vitamínu D3, čo sme doplnili, hoci magnézium beriem dennodenne. Zinok som brala len po 15mg denne, niekedy len obdeň, no pri chorobe sme si dali 50mg a so zeleným čajom. Odporúčaný quercetín sme nemali, dnes sa dá už kúpiť aj online, ale jeho dobrým zdrojom je červená cibuľa a žltá paprika, tak sme si otestovali.

 

Samozrejme na noc melatonín, ktorý odporúča Marikov protokol a ktorý  je vhodný pre regeneráciu, o to viac, keď človek má teplotu. Väčšina je lekármi naučená užívať lieky proti teplote (dokonca to bolo jediné odporúčanie MZ SR do karantény minulú jeseň spolu s hygienickými vreckovkami), čo je veľká chyba. Tie totiž znižujú hladinu antioxidantu glutationu a oslabujú imunitu. Práve zvýšením teploty telo je schopné účinnejšie tvoriť protilátky a rýchlejšie sa vyzdravieť. Pri veľmi vysokých teplotách nám sa osvedčilo ochladzovať sa vyzlečením, otvorením okna, chladnejšou sprchou a pod. Aj antibiotiká oslabujú imunitu a veľakrát sú kontraproduktívne. Ukázalo sa nám, že oveľa účinnejšie je nabudiť imunitu vitamínmi – odporúča sa pridať aj B-komplexy okrem už spomínaných.

Užívanie antibiotík je opodstatnené pre prípad, že s covidom má človek aj bakteriálne ochorenie, čo sa dá zistiť vyšetrením CRP, ktoré sa dá kúpiť aj v lekárni a netreba ani chodiť k lekárovi. Ako vyplýva z vyjadrení prof. Toroka, oveľa väčšia šanca na bakteriálne ochorenie popri covide je pri nosení rúška. To vytvára teplotne a vlhkostne skvelé prostredie pre množenie baktérií a plesní, ktoré imunitu oslabujú, ako to dobre vysvetlil profesor v diskusii Hovorme spolu. Osobne som rúško ani v zime nenosila a manžel len pod nosom, ak to bolo nutné. Deti tiež nenosia, vitamíny jedia a nemali ani žiadne covid príznaky.

 

Užívanie vitamínov v správnej dávke (pri D3 je napr. potrebné viac pre obéznych) je dôležité minimálne ako je to pri antibiotikách. Vitamín D3 neužívame v lete, lebo ho máme dosť zo slnka. Zo slnečného žiarenia ho je možné dostať u nás len od konca marca do konca septembra, ak človek chodí v krátkych nohaviciach a tričku von v slnečný deň okolo obeda. Starší a tí s tmavšou pokožkou potrebujú byť na slnku dlhšie. Viac ako 120 odborných štúdií potvrdilo súvis dostatku vitamínu D3 s priebehom covidu. Absorbciu narúša len fruktózovo-glukózový sirup, ktorému sa treba aj tak vyhýbať.

 Jana Ray Tutková – vitamín D3 je zadarmo zo slnka
Na snímke Jana Ray Tutková – vitamín D3 je zadarmo zo slnka

Pravda je taká, že oveľa viac ako vakcína zrejme chránilo ľudí doteraz slnko. Ultrafialového žiarenia niet, a tak nastupuje u nás covidová, donedávna chrípková sezóna. V krajinách ako Fínsko, kde sú zvyknutí užívať D3, lebo slnečného žiarenia nie je dosť, mali 15-násobne menej úmrtí ako my a to aj bez lockdownu a povinných rúšok minulú covid sezónu. Môj manžel je z Atlanty, USA, kde však majú v lete druhú vlnu covidu, lebo je tam tak horúco, že sa nedá byť von cez deň a ľudia strácajú D3, pričom sa vírus dobre šíri v klimatizovaných miestnostiach.

Ale aby som dokončila, prekonanie covidu nám potvrdil test z protilátok v januári. Teda len u môjho manžela, ktorý mal dosť IgG, ja nie, ako ma vopred aj varoval lekár, že som mala moc ľahký priebeh. Po 8 mesiacoch sme si na Morave v Jičíne dali urobiť testy na bunkovú imunitu z T-lymfocytov a súčasne v cene bol aj test na protilátky a nielen IgG. Mne aj po 8 mesiacoch vyšli dostatočné IgA tzv. mukozálne protilátky, ktoré sa tvoria na sliznici. Tam moja imunita bola zrejme vďaka vitamínom výborná a rýchlo sa vírusu zbavila.

T-lymfocytový test nám obom potvrdil dostatok T-lymfocytov proti S1 proteínom. Manžel mal stále dosť IgG protilátok proti S1 proteínu, hoci samozrejme už nemal dosť proti nukleokapsidu, ktorý krátko po prekonaní klesá. Z nejakého čudného dôvodu mu Medirex urobil test na nukleokapsidové protilátky, hoci si objednal na S1 a S2 proteíny mesiac pred otestovaním v ČR. Takže pozor aj pri testoch na protilátky. Napriek stále prirodzenej imunite sme však diskriminovaní, lebo naša vyhláška dáva výhody len tým, čo covid prekonali do 180 dní, tj 6 mesiacov, hoci máme v porovnaní so zaočkovanými až 27-násobne nižšiu šancu ochorieť podľa izraelskej štúdie.

 

Disclaimer: Užívať vitamín C v uvedených dávkach môže byť problém pre osoby s ochoreniami obličiek.