MUDr. Igor Bukovský prišiel s bombastickým odhalením o štúdii z New England Journal of Medicine (NEJM), kde sa viacero autorov podľa neho pomýlilo vo výpočte miery spontánnych potratov po zaočkovaní tehotných proti covid-19. Prvýkrát sa táto správa objavila v americkej HighWire reportáži Dela Bigtree. Tento režisér je nositeľom ceny Emmy za 6 rokov produkcie televízneho seriálu Lekári, odkiaľ odišiel pre pochybnosti o bezpečnosti vakcín. Bukovský sa spoľahol na HighWire reportérov a urobil chybu. Otázka je, či to nebolo niekoho zámerom
Pred dvoma týždňami odvysielala HighWire reportáž informáciu o omyle v štúdii, ktorá mala dokazovať, že vakcíny proti Covid-19 nemajú žiaden dopad na tehotenstvo. Štúdia ukázala, že potratovosť bola 12,6% a teda v rámci bežnej normy. No HighWire reportéri tvrdili, že išlo o zlý prepočet a odvolali sa na list šéfredaktorovi odborného časopisu, ktorý otvoril diskusiu medzi odborníkmi. Je otázne, či list vôbec bol časopisu zaslaný, alebo bol zaslaný len reportérom HighWire, ktorí sú jednými z najhlasnejších kritikov bezpečnosti experimentálnych vakcín proti Covid-19.
Tento list poukazoval na zlý výpočet percenta potratov v databáze zaočkovaných tehotných žien, ktoré štúdia vyhodnocovala. Z udávanej spontánnej potratovosti 827 žien, ktoré ukončili tehotenstvo (potratom alebo pôrodom) bolo podľa HighWire (a listu šéfredaktorovi) až 82% spontánnych potratov v 1. trimestri, teda 104 prípadov. Spontánna potratovosť je bežne 10 až 25% v 1. trimestri. Lenže zaočkovaných žien v 1. trimestri bolo oveľa viac ako len 127, z ktorých HighWire reportéri počítali percento potratovosti. Do konca prvého trimestra až 1224 tehotných (1132 už tehotných a 92 v čase počatia) dostalo aspoň prvú dávku.
Takže HighWire reportéri percentá počítali zo zlého základu a ich omyl vyplýval z nepochopenia alebo skôr neprečítania celej štúdie, ktorá za základ všetkých „ukončených tehotenstiev“ v štúdii brala len zlomok, keďže vyhodnocovala hlásenia len za 2,5 mesiaca a potom ešte mesiac tehotné dosledovala. Mnohé za ten čas neukončili tehotenstvo pôrodom. Niektoré ho síce ukončili spontánnym potratom, percento však bolo v norme. Otázka je, aké by bolo v prípade dosledovania všetkých tehotenstiev matiek, zaočkovaných v 1. trimestri. Zo štúdie nie je zrejme, či sa nejaké problémy nevyskytnú po nejakej dlhšej dobe pred pôrodom či po.
Každopádne vakcína sa nezdá byť potratovou vakcínou, hoci stále ostáva otvorené, aký môže mať dopad na vývoj dieťaťa a to nielen prenatálny ale aj vývin tínedžera, ktorého reprodukčné orgány dozrievajú. Výrobca vakcíny potvrdil, že neskúmal dopad na plodnosť ani karcinogenitu. Bombastické zistenie Bukovského, či amerického HighWire znelo až príliš neuveriteľne, aby bolo pravdivé. NEJM mohol už publikovať vysvetlenie, no zdá sa, že tento hoax nechali chvíľu žiť, aby potom overovatelia pravdy mohli udrieť na anti-vaxerov. Tí sú v skutočnosti pro-health aktivisti poukazujúci na fakt, vakcíny nie sú 100% bezpečné, keď sa podávajú zdravým na rozdiel od liekov, kde je riziko prijateľné.