V piatok medzinárodná agentúra Reuters priniesla správu o čerstvo publikovanej štúdií amerického Centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (CDC) o nakazených v meste Cape Cod v štáte Massachusetts, kde tri štvrtiny nakazených deltou boli plne očkovaní (k 29. 7. bol Massachussets 2. najzaočkovanejší štát USA so 63,75% zaočkovanosťou)
Štúdia tiež zistila, že očkovaní mali podobnú vírovú nálož ako neočkovaní, z čoho vyplýva, že zjavne aj zaočkovaní rovnako roznášajú vírus ako nezaočkovaní, uviedlo CDC. Rochelle Walensky, riaditeľka CDC, to prehlásila za „významné zistenie“, na základe ktorého mení svoje skoršie odporúčanie, aby očkovaní nemuseli nosiť rúška. Odporúča, aby sa najnovšie všetci aj zaočkovaní chránili rúškami, lebo môžu nakaziť aj oni iných, vrátane neočkovaných.
Štúdia sledovala takmer 500 prípadov prepuknutia covidu v meste Cape Cod v čase medzi 3 až 26. júlom. Skoro 79% očkovaných malo aj symptómy ako kašeľ, bolesť hlavy, choré hrdlo a horúčku. Štyria boli hospitalizovaní.
Dr. Anthony Fauci, čosi ako americký hlavný hygienik, ešte v stredu uviedol pre televíznu stanicu MSNBC, že podľa najnovších údajov zaočkovaní môžu rovnako roznášať delta variant. Americkí odborníci reagovali dožadovaním sa zverejnenia spomínaných dát vládnymi agentúrami, ku ktorým patrí CDC či NIAID, ktorému šéfuje Dr. Fauci. Zverejnenie piatkovej štúdie je, zdá sa, odpoveďou na túto výzvu. Delta totiž predstavuje 80-90% prípadov infekcií naprieč rôznymi štátmi USA.
CDC preto odporúča, aby sa aj zaočkovaní testovali, ak boli vystavení nákaze, aj keď nemajú príznaky. Plošné testovanie nesymptomatických sa neodporúča, presne podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tá v odporúčaní z 25. júna 2021 uvádza: „Plošné testovanie asymptomatických jednotlivcov sa v súčasnosti neodporúča pre významné náklady, ktoré s tým súvisia, a nedostatok dát ohľadom efektívnosti takýchto operácií.“
Doteraz sa pri vstupe do USA vyžaduje testovanie antigenovými alebo PCR testami tak od neočkovaných ako aj očkovaných.