Premiér pripravil potajomky prekvapenie nákupom Sputnik vakcín aj poza chrbát koaličných partnerov, ktorým to vadilo. Ak by otvorene diskutoval, tak by azda našiel aj prijateľnejšiu a ešte účinnejšiu cestu odprezentovať sa ako záchranca životov. Ak by nakúpil Ivermektín alebo vitamín D3, aby mohli už tieto jarné mesiace zachraňovať životy, neriskoval by rozbitie vlády. Kým sa totiž začne očkovať Sputnikom a kým zaberú protilátky po dvoch dávkach, bude polovica apríla, keď v našich zemepisných šírkach bude dosť slnečného žiarenia na produkciu vitamínu D3 v koži. No nie z februárového slnka, ako tvrdil nedávno prof. Vladimír Krčméry v relácii Na telo plus.
Vďaka vitamínu D3 aj minulé leto bez vakcín koronavírus z Európy priam vymizol. V tom čase však šarapatil na Blízkom východe, kde je horúco a dusno a ľudia utekajú pred slnkom počas dňa. Krajiny tropickej Afriky nemajú veľký problém s COVID-19 práve pre dostatok slnka, chladnejšie mesiace sú tam v lete a tiež viac korony (príklady sú v grafoch). Podobne vlnu pandémie v strede leta mali štáty USA v subtrópoch – Georgia, Alabama, Florida, atď. Na juhu USA sú domácnosti klimatizované a suchý vzduch je ideálny pre šírenie vírusu. Napriek tomu populačne najstarší štát Florida aj bez lockdownov má oveľa nižšiu celkovú úmrtnosť ako SR, hoci v USA sa počítajú aj nepotvrdené COVID prípady do štatistiky.
Jedným z dôkazov, že slnko a nie vakcíny zachraňujú je štát Texas, ktorý práve na 100% otvoril a zrušil povinné rúška v tých krajoch, ktoré ich nariadili. Počet prípadov, hospitalizacií i úmrtí rapídne poklesol o cca 70%, hoci miera zaočkovanosti populácie je len 7% s dvoma dávkami (jeden z najhorších v USA). Vakcíny neurobili ten zázrak, ale slnko, keďže je tam koniec chrípkovej sezóny. Krivka tam bude znova stúpať v lete, keď prídu horúčavy a ľudia sa budú skrývať pred slnkom ako v roku 2020.
Zo slnka možno u nás začať získavať vitamín D3 už od začiatku apríla asi 25-minútovým pohybom von za slnečného počasia v čase poludnia v tričku a kraťasoch. Starší ľudia potrebujú stráviť aj dvakrát toľko času, lebo ich pokožka pomalšie syntetizuje vitamín. V jari netreba užívať opaľovacie krémy, ktoré UV žiarenie a teda aj D3 blokujú. Počas leta opaľovacie krémy s SPF viac ako 30 absorbujú UV žiarenie až na 95% a vitamín D3 sa nevytvára. Spálenie na slnku je síce rizikom pre rakovinu kože, no aj nedostatok vitamínu D3 má svoje riziká. Vedci zisťujú, že vitamín D3 zo slnka má viac blahodárnych účinkov ako len Déčko z výživových doplnkov. A hoci pozitívny účinok vitamínu D3 na značné zľahčenie priebehu COVID19 potvrdzuje už 54 štúdií, stále sa u nás doťahujeme s ministerskými odborníkmi. Podobne spochybňujú liek Ivermektín, hoci 63 štúdií potvrdilo jeho pozitívny efekt, z toho 18 bolo peer reviewed (overených odborníkmi).
Pri vakcínach však vládnym odborníkom postačí jediná opublikovaná klinická štúdia, hoci s ich objednávaním sa začalo ešte ani nebola publikovaná, len na základe tlačovej správy koncernu (to v prípade Pfizer). Aj účinnosť Sputniku potvrdila jedna štúdia, ale stále chýba taká, ktorá by potvrdila, na akú dobu poskytuje ochranu a proti akým variantom. Vakcíny sú už však nakúpené i dovezené v miliónoch. Zdá sa, že vakcíny sú iná kategória, kde táto vedecká stránka nie je až taká dôležitá a opakované peer-reviewed štúdie už vôbec nie.
Pri experimentálnych mRNA vakcínach boli viackrát publikované pochybnosti o dizajne protokolu a spoľahlivosti dát klinických štúdií , ako boli opublikované. Vychádza najavo, že Pfizer vakcína je podstatne menej účinná pre rizikových. Tou najohrozenejšou skupinou sú práve obezní. Pre nich má vakcína polovičnú účinnosť. Ak by teda klinický test bol realizovaný len na rizikových ľuďoch, ktorí sú ohrození COVID-19, tak by vakcína ani neprešla schválením, ktoré vyžaduje 50% účinnosť a ochranu aspoň na 6 mesiacov. Lenže v klinických testoch sú účastníkmi prevažne zdraví, ktorí vakcínu nepotrebujú, lebo Covid bez problémov prekonajú. Riziko, že vakcína nebude účinkovať u rizikových pre oslabenú imunitu uvádza aj výrobca v príbalovom letáku. Alebo žeby sa výrobcovia vakcín proti možnému neúspechu poistili ešte ináč?
Prvá krajina, s ktorou Pfizer, dohodol dodávky vakcín je Izrael. Krajina súhlasila, že bude testovaciou krajinou, ktorú Albert Bourla, šéf Pfizeru, dokonca nazval svetovým laboratóriom. A v tom teste môže zohrať rolu aj načasovanie. Teraz v jari počas očkovacej kampane je v Izraeli teplo, keď ľudia už získavajú vitamín D3 zo slnka. Podobne to bolo v jari minulého roku a na jeseň. Krivka nakazených a mŕtvych vystúpila až v lete, keď je tam nepríjemne horúco a potom v zime, teraz klesá. Takže efektívnosť vakcín v Izraeli uvidíme najskôr až v lete. Letné vlny pandémie zažíva v tomto čase aj Brazília, ktorá má úmrtnosť zas na vrchole. Mainstreamové média tvrdia, že to zabíja brazílsky variant. Polovica domácnosti v mestách má však klimatizáciu, ktorú využíva práve v tomto čase a aj preto má zníženú hladinu vitamínu D3. Kým sa krajina preočkuje, čo začalo s opozdením, bude aj tam koniec leta, keď ľudia pôjdu von na slnko.
Ani proti chrípke sa neočkujeme v marci. Preto nie je dôvod narýchlo nakupovať vakcíny, ktoré do jesene stratia účinnosť. Dodnes nie je známa dľžka ochrany vakcínou Sputnik V (odrazu peer review štúdia nikomu nechýba). Teraz treba rýchlo nakúpiť Ivermektín pre rizikových a vitamín D3 aspoň pre sociálne slabších a vrátiť Sputnik, keď sa naskytla možnosť ho ešte vrátiť. Okrem etického problému, ktorý by s ním mohol mať pro-life minister Marek Krajčí, lebo Sputnik je vyvinutý na bunkách z potratených plodov, ide aj o novú stále neznámu DNA vakcínu. Podobne ako pri mRNA vakcínach, ich nežiaduce účinky sa môžu prejaviť až po mesiacoch či rokoch. Doteraz sa u nás ročne preočkovávalo proti chrípke len 5% obyvateľstva, hlavne starí, u ktorých dopady vakcín na zdravie sa neskúmajú. Čo však môže urobiť preočkovávanie rok čo rok mladým? Oni budú musieť žiť desaťročia s autoimúnnym ochorením, ak sa pár rokov po očkovaní prejaví.
Ešte do jesene bude čas zazmluvniť vakcíny a zabezpečiť ich pre ľudí. Tu nejde o preteky, aby Slovensko bolo prvou zaočkovanou krajinou v Európe, do čoho nás tlačí náš ambiciózny premiér. Stále ide o experimentálne vakcíny do konca budúceho roka s otáznou účinnosťou na nové varianty. Tlak Európskej komisie zaviesť narýchlo vakcinačné pasy zaváňa korupciou, ktorá má len zabetónovať pozície farmafiriem, aby sme sa stále museli preočkovávať, dokonca aj experimentálnymi vakcínami. A európska prezidentka už avizovala, že pasy nebudú o vakcínach len proti korone. Kedy o tom Európania hlasovali?